top of page

כאב מחזור

המחזור החודשי, מנגנון מדויק ומופלא, המאפשר ליצור חיים בכל חודש מחדש. בשונה מהגבר, אשר תפקידו להעביר את המידע הגנטי, האישה אמורה גם להתכונן לקבל את המידע ולהכין את כלי הקיבול שיחזיק את העובר ויאפשר לו להבנות ולהתפתח במשך תקופה ארוכה.

Women Walking by the Sea
רחם.jpg

לצורך כך, מערכת הרבייה הנשית הרבה יותר מורכבת ומכילה אלמנטים רבים.

מבנה המערכת

הרחם היא מרכז מערכת הרבייה, מעליה יציאות אל החצוצרה והשחלה ולמטה הרחם נפתחת אל צוואר הרחם ומשם אל הנרתיק.

חלק נוסף במערכת הרבייה נמצא במוח, שם נמצאות בלוטות הורמונליות השולחות הורמונים- שליחים עם מסר- ומקבלות הורמונים בחזרהמהמערכת התחתונה לצורך היערכות בכל שלב של המחזור.

הכאב בעצם נובע מהפרדות רירית הרחם משריר הרחם עצמה. רירית הרחם נוצרת כל חודש מחדש בכדי להכין את הרחם לקבלה של ביצית מופרית. אם הביצית לא מגיעה או לא מתחברת אל רירית הרחם, המערכת משחררת את הרירית כדי ליצור רירית חדשה. ניקוי והתחדשות על בסיס קבוע ולמשך עשרות שנים. כיווץ שריר הרחם, כיווץ כלי הדם והפרדות רקמות הם גורמי הכאב העיקריים.

הכאב יכול להתחיל מעט לפני הדימום, במהלך הדימום וגם לפעמים קצת אחרי הימים הראשונים. יש מצבים בהם הדימום יכול להארך גם לאורך כל החודש.

הכאב יכול להיות בבטן התחתונה, באזור הגב התחתון ואף להקרין אל הרגליים והירך הפנימי. במצבים יותר קשים יכולים להתלוות בחילות הקאות, התעלפויות וכאבי ראש. כמו כן תופעות הורמונליות נוספות כמו לחץ, פצעים בפנים ובחזה, תחושת עצבות ועוד.

כ50% מהנשים, סובלות מכאבי מחזור, ואצל נערות צעירות המספר מגיע אף לכ90%. אצל צעירות מדובר בכאב קשה ביותר, המפריע בפעילות היומיומית.

המחזור החודשי מתחלק לשני שלבים עיקריים: מיום הדימום הראשון ועד הביוץ ומהביוץ עד לדימום.

השלב הראשון, השלב הזקיקי, מתחיל בירידה ברמות ההורמונים הנשיים- אסטרוגן ופרוגסטרון, בעקבות ההבנה של הגוף שאין הריון. הרחם מתחילה להתכווץ ורירית הרחם- שנבנתה לקליטת הריון- מתחילה להתנתק מהרחם כדי לצאת מהגוף.

מתחיל שלב הורמונאלי חדש, הפרשת הורמון שמגרה זקיקים בשחלה להבשיל את הביציות שבתוך הזקיק. הביציות נמצאות בשלב ביניים עד אז ועדין לא מוכנות להפריה. בדרך כלל ישנם מספר זקיקים שמבשילים את הביצית שלהם, אך רק זקיק אחד ולפעמים שניים נבחרים להיות הביצית הנבחרת והשאר נשארים כמו שהם ומתנוונים.

אותה ביצית נבחרת מתחילה להפריש את הורמון האסטרוגן, שמגרה גדילה של רירית הרחם והכנה של צוואר הרחם לקבלת הזרעונים.

לקראת כשבועיים לאחר יום הדימום הראשון, רמות האסטרוגן הגבוהות גורמות להפרשת הורמון הביוץ, זהו השלב השני. ההורמון הזה משתחרר בכמות גדולה וגורם לביצית הנבחרת לצאת מהשחלה אל החצוצרה, לקראת קבלת הזרעונים ולכיוון הרחם. היציאה הזאת יכולה להתבטא גם היא בכאב, בד"כ כאב חד, בצד שבו נמצאת השחלה הפעילה באותו חודש.

בתוך השחלה, הזקיק שממנו יצאה הביצית ממשיך לתפקד ולהפריש הורמוני פרוגסטרון שעוזר לרחם להכין את רירית הרחם, וכמו כן האסטרוגן גורם להפסקת ההפרשה של ההורמונים המגרים זקיקים ומגרים ביוץ, מכיוון שהגוף מתכונן להריון.

אותו זקיק ממשיך "לתחזק" את הרחם במהלך החודש וחצי הראשונים של ההריון. אם לא נוצר הריון אז הזקיק מפסיק בהפרשת ההורמונים והתהליך מתחיל מהתחלה.

בעיות שונות שיכולות לגרום לכאבים חזקים יותר:

אנדומטריוזיס, אדנומיוזיס, גידולים שפירים (ציסטות, פוליפים, שרירנים), זיהומים שונים, התקן תוך רחמי

המחזור ברפואה הסינית:

ברפואה הסינית רואים את השלב הראשון כשלב יין והשלב השני כשלב יאנג

כאבי מחזור ברפואה הסינית יכולים להיגרם ממתח רגשי, הגורם למתח בזרימת האנרגיה החופשי וחסימה של האנרגיה, מה שיגרום לתקיעות, תקיעות רגשית ותקיעות דם ברחם שתוביל לכאב.

קור וחשיפה לקור כגון חולצות בטן, יגרמו לכיווץ של אזור הבטן והגב התחתון, כשהקור חודר פנימה הוא יכווץ את הרחם, כיווץ גורם לתקיעות, ללחץ על כלי הדם וחוסר זרימה של דם ולכאב חזק.

שעות עבודה מרובות יחלישו את הגוף פיזית ונפשית, יגרמו להזנה לא טובה של דם אל הגוף, חוסר תנועה טובה של דם ואנרגיה, תקיעות וכאב.

פעילות מינית מופרזת גורמת גם היא לחולשה וחוסר תנועה חופשית של דם, חסימה וכאב.

דרכי טיפול טבעיים:

טיפולי דיקור סיני בשילוב צמחי מרפא סיניים הוכחו כיעילים מאד להורדה של כאבי מחזור ולאיזון הורמונאלי.

  • פעילות גופנית קבועה עוזרת לזרימה חלקה של דם ואנרגיה בגוף ומפחיתה כאבי מחזור. הפעילות מפרישה אנדורפינים שמפחיתים כאב.

  • תזונה נכונה, אוכל חם, אורז מלא וחיטה מלאה, פחות סוכר, אוכל מטוגן וקמח לבן.

  • חימום הבטן, על ידי מקלחת, כרית חמה או בקבוק מים חמים, יגרום לתחושה נעימה באזור ויפחית מעט את הכאב.

  • רוגע והפגת מתחים יעזרו לזרימה חופשית יותר של דם ואנרגיה, כשהגוף לא בסטרס הכיווץ קטן וכך גם הכאב.

  • הפסקת עישון

bottom of page